Keelatud meetodid

Veredoping  |  Keemiline ja füüsikaline manipuleerimine  |  Geenidoping

Veredoping

Veredopingu puhul süstitakse sportlase veeni tema oma või kellegi teise verd, punaliblesid või muid veretooteid sportliku saavutusvõime parandamiseks, mitte ravi otstarbel. Veredopingu eesmärgiks on tõsta sportlaste vastupidavust. Samas nõuab vereülekande tegemine palju lisavarustust, mida on lihtne märgata ning mille olemasolu suurendab võimalust, et tabatakse keelatud meetodi kasutamine.

keelatud_meetod_vered

Lisakoguse vere ülekandmine võib põhjustada veresoonte ületäitumist ja vere paksenemist, suurendades sellega südame töökoormust. Samuti tõuseb veresoonte ummistumise ehk trombide oht. Trombide tekkimise risk suureneb kuuma ilmaga, kuna intensiivse higistamise tõttu kaotab keha palju vedelikku. Veresoonte ummistumise tagajärjel võib tekkida südame-, kopsu- või ajuinfarkt. Kõik need kolm haigust on väga rasked ja ohtlikud ning võivad lõppeda surmaga.

Veredopingu puhul esinevad riskid, mis on tavalised ka vereülekannete tegemisel. Näiteks võivad AIDS-i, B- ja C-hepatiiti (hepatiit on raskekujuline maksapõletik) haigestuda need, kes kasutavad vere süstimisel üht ja sama süstalt. Võõra vere ülekandmine võib põhjustada eluohtlikku allergilist reaktsiooni, mida nimetatakse anafülaktiliseks šokiks.

Keemiline ja füüsikaline manipuleerimine

See tähendab võtteid, mis muudavad kogutud dopinguproovide terviklikkust ja kehtivust. Selle meetodi alla kuuluvad võltsimine ja võltsimiskatsed, samuti näiteks intravenoossed süstid (viimane välja arvatud juhul, kui sportlasel on vaja haiglaravi, kirurgilisi protseduure jm).

Geenidoping

Geen on inimese pärilikkustegur, mille kaudu kanduvad organismi omadused vanematelt lastele. Geenid asuvad igas meie rakus ja juhivad pidevalt raku ülesehitustööd.

Geenidopinguks loetakse geenide kasutamist vaid sportliku saavutusvõime parandamiseks, mitte ravi otstarbel.

Geenide mõjutamine on alles katsetamise järgus, nii meditsiinis kui ka teistes teadusharudes. Seetõttu ei ole ka teada, milliseid pikaajalisi kõrvaltoimeid geenidoping enesega kaasa võib tuua.

Kasutatud on WADA materjale. Vaata www.wada-ama.org