Harjutused

Harjutused

Siia on koondatud kõik e-õppematerjalis esinevad praktilised harjutused. 

Hea ja halb tegelane

Paljud nõustuksid, et valikute tegemisel justkui ärkaks neis kaks tegelast, kes soovitusi jagavad. Üks tegelastest on hea ja soovitab neid otsuseid, mis on kasulikud ja õiged (kuigi otsustamise hetkel võivad tunduda raskematena) pikas perspektiivis. Tema teab, mis on sinu jaoks tegelikult oluline, mida hindad ja mida südames saavutada tahaksid. Teine tegelane on paha ja soovitab seda, mida on alati lihtsam teha, aga mis ei pruugi lõppkokkuvõttes sulle õige ja kasulik olla. Tema tahab kiiresti head tulemust saavutada ja ennast pidevalt hästi tunda ning mõtleb pidevalt ainult enda kasule.

Harjutuseks vali mõni lihtsam otsus, mida sa viimasel ajal oled pidanud langetama (nt kas minna trenni või mitte). Paha sinus ütleb: „Ära mine, vaata parem televiisorit. Sa oled niigi palju pingutanud. Midagi selle ühe trenni vahelejätmisega ei juhtu.” Hea tegelane omakorda ütleb: „Võta ennast nüüd kokku ja mine. Praegu on ehk tõesti raske, aga sa ju tead, et kohe, kui trenni alustad, läheb paremaks.” Mõtle enda jaoks läbi ja pane kirja, milliseid argumente sinu tegelased sulle tooksid.

    Olukorra kirjeldus

    Hea tegelane ütleb

    Halb tegelane ütleb

    Minu otsus

    Minu nimi

    Saada endale kiri, et otsus sulle õigel ajal meelde tuleks

    Leia vastuargumendid

    Kujutle kedagi oma lähiringkonnas (treener, pereliige vm) soovitamas alljärgnevat. Kuidas sa talle vastu vaidleksid? Millist argumenti kasutaksid? Püüa selgitada seisukohast, mis on sinu jaoks oluline, väärtuslik.

      Treener ütleb: „Minu leping sõltub sellest, kui edukas sina oled! Seega peaksid sa andma endast kõik võimaliku, et paremaks saada!”

      Treener ütleb: „Meil on vaba maa. Ma pean austama sportlase valikut, kui ta otsustab kasutada keelatud aineid.”

      Trennikaaslane ütleb: „Ma pean järgmisel aastal tulema esimeseks, maksku mis maksab!”

      Trennikaaslane ütleb: „Olen kindel, et kõik kasutavad keelatud aineid. Ma pean samuti dopingut tarvitama, et olla teistega võrdne.”

      Minu nimi

      Saada endale kiri, et argumendid sulle õigel ajal meelde tuleks

      Kuidas käituksid sina?

      1.  Sul on sõber, kes teeb kontoritööd, ent näeb vaatamata sellele supervormis välja. Sa kahtlustad, et tegemist ei ole vaid korraliku toitumise ja treeningkavaga, vaid ta tarvitab keelatud aineid. Mida peaksid tegema?

      Võimalik lahendus

      Teen sõbraga juttu ausast ja tervislikust spordist ja uurin, ega ta oma vormi keelatud viisil pole saavutanud. Rõhutan, et keelatud ained on tervisele ohtlikud. Kui sõber ütleb, et harrastussportlastele dopinguvastased reeglid ei kehti, selgitan talle „numbripõhimõtet“.

      2.  Ees on Tartu maraton. Sa pole jõudnud trenni teha, sest lund pole õieti sadanud ja tööl on ka kiire. Tead, et on olemas aineid, mis aitaksid maratoni sõites vastu pidada. Ja sai ju sõpradele saunas lubatud sõita paremini kui eelmisel aastal. Juhtumisi tead ka kodujõusaalis üht tüüpi, kes kindlasti teab, kust saaksid aineid, mis aitavad maratonil parema tulemuse teha.

      Võimalik lahendus

      Mõtlen enda jaoks uuesti läbi, milleks soovin sporti teha: saada spordist naudingut, hoida oma tervist …  Kui kiusatus on väga suur, hoian kodujõusaalist eemale.

      3.  Leiad spordisaali garderoobi kapist karbi steroide? Mida teed?

      Võimalik lahendus

      Sellisel moel olen isegi osaleja dopinguvastaste reeglite rikkumises ja vajalik on minupoolne sekkumine. Võin sellest teada anda jõusaali juhatajale, Eesti Antidopingule või ka politseile.
      Sunni end pausile

      Kui inimesed on emotsionaalses madalseisus, leiavad nad end eneselegi ootamatult lausa uskumatult tobedatest olukordadest, kuhu nad poleks tahtnud sattuda. Kas ma saatsin just selle sõnumi, vajutades saatmisnuppu? Kas ma tõesti kasutasin neid sõnu oma vaidluses töökaaslasega? Kas ma tõesti teadlikult kasutasin keelatud aineid, et vigastusega trenni teha? Selliste olukordade ennetamiseks tasub välja töötada isiklik treeningprogramm „Sunni end pausile”.

      Uuringud on näidanud, et pärast väikest mõttepausi tehtud otsused on mõistlikumad ja paremad. See ei tähenda, et elu muutub aeglasemaks ja igavamaks. Viivitamine paneb kaaluma, kas mõeldud risk tasub end ära. Riskeerimise üle järelemõtlemine näitab enesekontrolli, mitte impulsiivsust.

      Millised on erinevad viisid pausi tegemiseks?

      Hinga sügavalt sisse ja välja, loe kümneni või küsi endalt: „On see tõesti seda väärt?” Erinevate inimeste peal töötavad erinevad strateegiad ja ilmselt oskad ka endale kõige sobivama lähenemise valida. Siin saabki pausi tegemiseks erinevaid viise enda peal proovida.

        Kirjelda olukorda, kus käitusid rutakalt ja mida hiljem kahetsesid.

        Kuidas oleks võinud olukorra paremini lahendada?

        Mida saad teha, et end „pausile sundida“?

        Saada harjutus endale e-postiga ja proovi end järgmisel korral sundida rangemalt pausile.

        Nimi

        E-postiaadress

        Ausa spordi leping

          Sõlmin lepingu sõbra/trennikaaslasegaiseendaga

          Luban/lubame, et teen/teeme sporti puhtalt.

          Luban/lubame, et ei kasuta keelatud aineid ega võtteid.

          Minu nimi

          Minu e-postiaadress

          Sõbra/trennikaaslase nimi

          Sõbra/trennikaaslase e-postiaadress